W piątek klasa 4bu i 8cu wybrały się do straży pożarnej. Tam czekała na nas prawdziwa dawka emocji, śmiechu i wodnych przygód. Strażacy pokazali nam swoje imponujące wozy oraz sprzęt, którego używają podczas ratowania ludzi i gaszenia pożarów. Mogliśmy zajrzeć do samochodów, zadawać pytania i poczuć się jak członkowie strażackiej drużyny. Największą atrakcją okazało się jednak lanie wody z prawdziwego strażackiego węża. Naszym zadaniem było trafienie w pachołek, ale… nie wszystkim udało się utrzymać idealny cel. W ten gorący dzień kilka strumieni wody powędrowało w stronę strażaków, którzy niespodziewanie zaliczyli dodatkowy prysznic. Na szczęście wszyscy potraktowali to z uśmiechem, a śmiechu było tyle, że chyba było go słychać w całej okolicy.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie spędzać wakacje i co robić w różnych sytuacjach, aby lato było radosne i bezpieczne. To było fantastyczne spotkanie pełne zabawy, ciekawostek i niezapomnianych wrażeń. Kto wie, może wśród nas rosną przyszli strażacy… a może mistrzowie wodnych niespodzianek.

Opiekunowie: Anna Häuser, Joanna Kaźmierczak

Uczniowie klasy 2/3 b szkoły przysposabiającej do pracy realizowali program edukacyjno-profilaktyczny „Smacznie i prosto” w terminie od 29 września 2026 roku do 29 maja 2026 roku.

Podczas realizowania programu uczniowie wyszukiwali informacje w Internecie dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Wspólnie odczytywali informacje, sporządzali notatki, zapisywali przepisy. Porównywali swoją dotychczasową wiedzę z nowo poznanymi faktami. Wyszukiwali przepisów na wykonanie prostych potraw, sprawdzali dostępność produktów. Uczniowie doskonalili również prawidłową i bezpieczną obsługę drobnego sprzętu gospodarstwa domowego. Doskonalili odmierzanie proporcji składników, ważenia produktów, stosowania się do kolejności wykonywania potraw.

Doskonalili umiejętności związane z przestrzeganiem zasad higieny podczas pracy, właściwą obróbką produktów spożywczych oraz estetycznym przygotowaniem i podawaniem posiłków.

Uczniowie ćwiczyli samodzielne pieczenie, smażenie, gotowanie potraw.

Zajęcia sprzyjały rozwijaniu samodzielności, odpowiedzialności oraz kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

Opracowała: Małgorzata Banaczyk

Uczniowie klasy 2/3 b szkoły przysposabiającej do pracy w terminie od 29 września 2025 roku do 29 maja 2026 roku realizowali program edukacyjno-profilaktyczny „Biblioteka – miejsce pracy”.

Po nawiązaniu współpracy z pracownicami Biblioteki Pedagogicznej w Wolsztynie uczniowie systematycznie odwiedzali to miejsce, by rzetelnie wykonywać powierzone im zadania.

Należały do nich między innymi proste prace porządkowe. Uczyli się odkurzania półek, układania czasopism, książek. Porządkowali również kącik zabaw dla dzieci. Dzięki tym zadaniom uczniowie współpracowali między sobą, dzielili się na grupy i przydzielali sobie prace do wykonania.

Podczas realizacji zadań uczniowie doskonalili umiejętność obsługi urządzeń biurowych, takich jak niszczarka do dokumentów, kserokopiarka. Samodzielnie wykonywali czynności związane z utylizacją zbędnych dokumentów oraz zniszczonych stron książek. Realizacja tych zadań sprzyjała rozwijaniu odpowiedzialności, samodzielności oraz umiejętności przestrzegania ustalonych zasad, w tym cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Uczniowie mieli również możliwość odczuwania satysfakcji z wykonanej pracy i dostrzegania efektów własnych działań.

Uczniowie mieli również możliwość poznawania wartości społecznych i kształtowania właściwych postaw w relacjach z innymi.

Opracowała: Małgorzata Banaczyk


9 czerwca 2026 roku na sali gimnastycznej odbyła się sportowa impreza „DZIEŃ MŁODEGO SPORTOWCA”, której celem było zachęcanie najmłodszych dzieci do aktywności ruchowej i wspólnej zabawy. Młodzi sportowcy – uczestnicy zajęć wczesnego wspomagania rozwoju mogli poprzez zabawę w towarzystwie terapeutów i rodziców zaprezentować swoje umiejętności ruchowe jednocześnie promując zdrowy styl życia. Po powitaniu młodzi zawodnicy z wielką radością wzięli udział w muzycznej rozgrzewce, a następnie pokonywali 8 konkurencji sportowych, za które otrzymywali kolorowe naklejki:

  • ścieżka sensoryczna
  • „butelki na sznurku”
  • lodowy slalom
  • rozpoznawanie zapachów
  • toczenie piłek na stoliku do kubeczków
  • toczenie dużej, średniej i małej piłki slalomem
  • przejazd hulajnogą, rowerkiem
  • rzuty do celu – (duży balon z ryżem)

Dzieci wykazały się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także doskonałą współpracą, sportową postawą i wielkim entuzjazmem. Dzięki ich zaangażowaniu atmosfera na sali była pełna radości, pozytywnej energii i zdrowej rywalizacji.

Opracowanie: mgr Agata Matysik